top of page

Jak przygotować ścieżki przed wysłaniem ich do miksu w innym studio?


Ten temat jest zawsze aktualny. Od tego jak będą przygotowane ścieżki zależy w zasadzie powodzenie operacji miksowania materiału przez osobę z zewnątrz której powierzymy to zadanie.


Od czego zacząć


Porządek, porządek i jeszcze raz porządek. Zacznijmy układać wszystko już od samego początku. Podczas nagrywania ścieżek dbajmy o czytelne opisy. W przypadkach jeśli jeden instrument jest nagrywany za pomocą kilku mikrofonów zadbajmy na samym początku o fazowość ścieżek. Jeśli fazy będą zgodne już na starcie oszczędzicie sobie i innym mnóstwa czasu na sprawdzanie tej kwestii. Następnie wracamy do opisu ścieżek, czytelny opis np. rodzaj użytego mikrofonu, ustawienie (M/S, Blumlein czy inne), jeśli w ujęciu jest zastosowany dodatkowy mikrofon ustawiony z dala od źródła dźwięku koniecznie trzeba to zaznaczyć w grupie ścieżek, oznaczając go w opisie. Podam przykład jak np robię to ja. Ujęcie gitary elektrycznej nagrane na trzy mikrofony oznaczam zazwyczaj tak: ścieżka pierwsza GTR_L_SM czyli gitara lewa strona, mikrofon SM57. Druga ścieżka GTR_L_RIBB czyli gitara lewa strona mikrofon wstęgowy. Ścieżka trzecia: GTR_L_ROOM czyli gitara lewa ujęcie pomieszczenia. Moim zdaniem taki kod już wystarczy żeby zorientować się co jest grane za pierwszym rzutem oka. Oczywiście jeśli gitar z lewej strony ma być więcej, warto zadbać o dodatkową numerację 1,2,3 ... itp. Żaden realizator nie będzie się domyślał co autor miał na myśli jeśli wyślemy mu ścieżki np. domyślnie opisane przez program "Audio_1, Audio_2 itp. Czas jest bardzo cenny a szczegółowe opisy bardzo dużo tego czasu zaoszczędzą, wszystkim pracującym nad projektem w czasie późniejszym.


Eksport ścieżek z DAW


Po udanym procesie rejestracji ścieżek musimy dokonać ich eksportu w celu umożliwienia innemu realizatorowi zaimportowania ich do własnego programu DAW na którym pracuje.

W większości sesji fragmenty ścieżek są rozrzucone po całym projekcie. Przecież doskonale wiadomo że nikt nie zaczyna nagrywania np. outro startując od początku utworu. Startujemy przeważnie około dwa takty przed planowanym miejscem rozpoczęcia nagrania. Ścieżka zaczyna się więc dopiero pod koniec utworu. Poprawnie wykonany eksport ścieżek powoduje że absolutnie wszystkie będą rozpoczynały się w punkcie zero. Po zaimportowaniu ich do programu mamy pewność że wszystkie elementy utworu będą na właściwym miejscu.

Drugą ważną sprawą podczas eksportu ścieżek jest zaznaczenie czy mają być wyeksportowane z pluginami które już na nich włączyliśmy czy zupełnie surowe. Oczywiście jest dowolność decyzji ale jednak zachęcam do wybrania opcji surowych ścieżek pozwoli to realizatorowi miksu przyjrzeć się wszystkiemu od zera i wprowadzić konieczne zmiany. Na pewno należy unikać wtyczek takich jak kompresory a zwłaszcza ustawione w opcję limitera.

Warto też zwracać szczególną uwagę na to czy eksportujemy właściwą wersję. Zdarza się iż mamy nagranych kilka podejść np, perkusji. W języku angielskim takie podejścia nazywane są "Take", Ekstremalnie ważne jest żeby eksportować to podejście, do którego były nagrywane inne instrumenty. Nie zalecam podczas eksportu wybierania innego podejścia ponieważ to na 99.9% spowoduje słyszalne nierówności w grze instrumentów. Wiadomo że człowiek to nie maszyna i nawet jeśli "na ucho" gra bardzo równo to w rzeczywistości pojawiają się małe nierówności. Dlatego należy dbać o to żeby wszystkie ścieżki były ze sobą zgodne co do wyboru tzw. tejków.


Szczegółowy opis końcowy sesji nagraniowej


Ostatnim elementem sesji doskonale przygotowanej do wysłania, jest opis sposobu nagrywania i kodów użytych w opisie ścieżek. Warto przygotować dokument tekstowy który będzie szczegółowo opisywał powyższe. Jeśli zdecydowaliśmy się na eksport ścieżek z włączonymi pluginami to warto opisać które to ścieżki, jaki jest na nich plugin i najlepiej jego ustawienia. Nie pozostawiajmy niczego w sferze domysłów ponieważ nie jest to najlepsza droga komunikacji a raczej pierwszy krok do błędów i nieporozumień.


Pozdrowienia

Simon


122 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page